Tu jesteś: Strona Główna » Budżet obywatelski w Katowicach: weź sprawy w swoje ręce i zagłosuj!

Budżet obywatelski w Katowicach: weź sprawy w swoje ręce i zagłosuj!

| 2020-09-19
W siódmej edycji Budżetu Obywatelskiego w Katowicach mieszkańcy zgłosili w sumie aż 415 wniosków, z czego 76% zostało pozytywnie zaopiniowanych. Ostatecznie, po procedurze odwoławczej do głosowania poddano 319 projektów. O tym, które projekty zostaną zrealizowane zdecydują mieszkańcy. To ostatnia szansa, by oddać głos, bo głosowanie kończy się w niedzielę 20 września o godzinie 23.59.
- Mieszkańcy Katowic chętnie włączają się w działania związane z budżetem obywatelskim, bo widzą efekty swojego zaangażowania. W ramach sześciu  poprzednich edycji BO katowiczanie wybrali łącznie aż 750 projektów, z których ponad 600 zostało zrealizowanych. Powstały nowe ławki, chodniki, drogi rowerowe, zielone skwery, boiska, pierwszy wodny plac zabaw w Katowicach, lodowisko w Murckach i tężnia solankowa. Z efektów projektów korzystają tysiące mieszkańców. Katowiczanie dostali świetne narzędzie do wprowadzania realnych zmian swojego otoczenia i bardzo sprawnie z niego korzystają - mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic. – W tej edycji zagłosowało już prawie 29 tysięcy mieszkańców, w tym aż 124 niemowlaków urodzonych w 2020 roku i 64 seniorów powyżej 90 roku życia! To pokazuje, że Budżet Obywatelski jest dla każdego, dlatego zachęcam, by każdy skorzystał z możliwości głosu i zagłosował. Trwa to tylko kilka minut, wystarczy Internet i telefon komórkowy – dodaje prezydent Marcin Krupa i przypomina, że katowicki budżet obywatelski jest największy w Polsce per capita wśród miast wojewódzkich.

Podsumowując głosowanie do tej pory należy pogratulować największej frekwencji dzielnicom: Podlesie (19.17%), Załęże (16.95%), Kostuchna (16.96%). W sumie zagłosowało 26 820, co daje na chwilę obecną frekwencję na poziomie 9,76 %. Dlatego warto przypomnieć, że w Katowicach głos ma każdy, bez względu na wiek, a procedura oddawania głosu jest bardzo prosta. Najmłodsi uczestnicy głosowania urodzili się w tym roku – 124 takich małych mieszkańców zagłosowało w Budżecie Obywatelskim, a najstarszych, tj. powyżej 90 roku życia było 64. Największą grupą okazali 37-latkowie – w głosowaniu wzięło ich udział 742.

Jak zagłosować?
- Warto skorzystać z prawa głosu i zdecydować co powstanie w Katowicach. To prosta procedura. Chcąc zagłosować wchodzimy na stronę www.boglosujemy.katowice.eu i w pierwszym kroku weryfikujemy swoje dane – mówi Ewa Lipka, rzecznik prasowy miasta Katowice. Wpisujemy: numer PESEL oraz nazwisko panieńskie matki (jeśli jest to konieczne należy zaznaczyć zgodę opiekuna prawnego), czytamy zapisy RODO, zatwierdzamy wymagane zgody i przechodzimy do głosowania. Każdy dysponuje trzema głosami na projekty ogólnomiejskie i trzema głosami na projekty lokalne, którymi może swobodnie dysponować, ale tylko w ramach danej kategorii. To znaczy, że w przypadku projektów ogólnomiejskich można 3 głosy oddać np. na jedno zadanie albo rozdzielić swoje głosy na dwa lub trzy zadania (odpowiednio: 1 i 2 głosy, po 1 głosie). Analogicznego wyboru można dokonać w przypadku zadań lokalnych. Ostatni krok to wpisanie numeru telefonu komórkowego, bez prefiksów i odstępów między cyframi, na który zostanie wysłany SMS z kodem potwierdzającym oddanie głosów. - Na jeden numer telefonu można otrzymać maksymalnie 5 SMSów z kodami, dlatego zachęcamy, by pomóc osobom starszym lub zaangażować w głosowanie dzieci – dodaje rzecznik. 

Biorąc pod uwagę potrzeby, działały także Mobilne Punkty Głosowania w 21 dzielnicach, a w jednej (Śródmieściu) funkcjonował Stacjonarny Punkt Głosowania, który był umiejscowiony w Biurze Obsługi Mieszkańców i funkcjonuje od początku trwania głosowania w czasie otwarcia BOMu.

Na co głosujemy?
W tej edycji wśród wszystkich zadań znalazło się 271 projektów lokalnych i 48 ogólnomiejskich. - Tak duża liczba pozytywnie zweryfikowanych wniosków pokazuje, jak wiele pracy mieszkańcy włożyli w przygotowanie swoich projektów. Szczególne słowa uznania należą się wnioskodawcom z Giszowca – w tej dzielnicy wszystkie zgłoszone projekty pozytywnie przeszły weryfikację formalną i merytoryczną. Cieszymy się, że katowiczanie coraz częściej się z nami kontaktują przed złożeniem wniosku i zadają pytania, by wyjaśnić rozmaite wątpliwości. Z reguły znacząco zwiększa to szansę na pozytywne rozpatrzenie wniosku. Niestety, jak co roku, część projektów musieliśmy odrzucić. Najczęstsze przyczyny negatywnej weryfikacji to m.in. chęć realizacji projektu na terenie prywatnym, sytuacja, w której pomysł wnioskodawcy objęty jest już wcześniejszymi planami bądź działaniami Urzędu Miasta. Patrzymy też na kryterium racjonalnego wydatkowania środków publicznych – w przypadku, kiedy projekt dotyczy np. budowy placu zabaw, a tuż obok taki plac już istnieje – to wtedy projekt oceniamy negatywnie. Przypominamy także, że po raz pierwszy w katowickim Budżecie Obywatelskim wnioskodawcy, których projekty zostały zweryfikowane negatywnie, mieli możliwość odwołania się od decyzji urzędników – mówi Maciej Stachura, naczelnik Wydziału Komunikacji Społecznej Urzędu Miasta Katowice.

W tym roku inicjatywę przejęli wielbiciele czworonogów. Pozytywnie zweryfikowano sześć projektów na wybiegi dla psów, m.in. w Szopienicach-Burowcu, Koszutce, Bogucicach czy na Osiedlu Paderewskiego. Oprócz projektów dotyczących budowy nowych dróg czy przejazdów rowerowych, w głosowaniu znajdzie się 8 wniosków na kolejnych 12 nowych stacji rowerów miejskich. Mieszkańcy Katowic cenią sobie także zielone przestrzenie, dlatego także i w tym roku pojawiło się wiele projektów mających na celu rewitalizację obszarów zielonych, ale także realizację nasadzeń drzew i roślin. Porównywalną ilość do lat ubiegłych stanowią zadania o charakterze infrastrukturalnym, czy kulturalnym.

Wykaz zadań zakwalifikowanych do głosowania dostępny jest na stronie www.bo.katowice.eu.Reklama
Partnerzy serwisu
Katowice na Twitterze
Katowice na YouTube
Katowice na Facebooku
Wydarzenia  Kultura  Katowicki Serwis Informacyjny  Filmy promocyjne Katowic  Samorząd  Sport  Kontakt  Redakcja  ComTv.pl - Produkcja reklamowa i TV  Moderowany katalog stron  Ebooki i Audiobooki  Festiwal Górski w Szczyrku

2018 © Katowicetv.eu | Projekt i wykonanie strony : fdgstudio.net