Tu jesteś: Strona Główna » Czujniki powietrza nie tylko w Katowicach. Projekt Awair rozszerza się na miasta Metropolii

Czujniki powietrza nie tylko w Katowicach. Projekt Awair rozszerza się na miasta Metropolii

| 2021-02-15
Katowice promują międzynarodowy projekt AWAIR, który na bieżąco informuje mieszkańców o jakości powietrza. W mieście funkcjonuje 127 czujników powietrza zewnętrznego i 9 czujników we wnętrzach placówek miejskich. Miasto, w ramach promocji projektu, zaprosiło do współpracy Mikołów oraz Siemianowice Śląskie.  
Pod koniec września 2020 r., w  ramach realizacji  międzynarodowego projektu o nazwie „AWAIR”, miasto Katowice podpisało „Porozumienie o współpracy” z miastami Siemianowice Śląskie i Mikołów, Śląskim Związkiem Gmin i Powiatów, Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach oraz Unią Metropolii Polskich. Głównym celem porozumienia jest zwrócenie uwagi na konieczność informowania mieszkańców o bieżącej jakości powietrza i o zagrożeniach z tego wynikających oraz dotarcie z tymi informacjami do jak największej ilości osób, w szczególności tzw. grup wrażliwych – dzieci, kobiet w ciąży, osób starszych, osób z chorobami układu oddechowego i alergików.

– Walka o czyste powietrze to jedno z największych wyzwań dla wielu miast województwa śląskiego. W Katowicach od dłuższego czasu podejmujemy złożone, warte dziesiątki milionów złotych działania na rzecz czystego powietrza. Przykładem może być system monitoringu jakości powietrza realizowany w ramach projektu AWAIR. Zależy nam na tym, aby jak najbardziej rozpropagować ideę projektu o miasta naszej Aglomeracji. Podpisane porozumienie to kolejny krok zmierzający do poprawy świadomości mieszkańców nie tylko miasta Katowice ale także całej Metropolii. Pojedyncze miasto nie jest w stanie samodzielnie walczyć o czyste powietrze i tylko wspólne działania mogą wpłynąć na poprawę sytuacji w danym regionie – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

W ramach podpisanego porozumienia zostały przygotowane prezentacje dla zaproszonych miast Partnerskich. Powstały też specjalne punkty informacyjne wyświetlające bieżącą informacje o jakości powietrza. Można na nich zobaczyć także prognozę jakości powietrza na dzień następny na podstawie danych Państwowego Systemu Monitoringu Powietrza.

- Z zainteresowaniem przyjąłem propozycję miasta Katowice związaną z przystąpieniem do projektu miasta Siemianowice Śląskie. Punkt informacyjny z multimedialną prezentacją utworzyliśmy w budynku Urzędu Miasta w Michałkowicach, gdzie służy naszym mieszkańcom - mówi Rafał Piech, prezydent Siemianowic Śląskich.

- Mikołów, jako gmina sąsiadująca z Katowicami, zawsze chętnie współpracuje i angażuje się we wspólne projekty lokalne, w tym szczególnie w projekty informacyjno – edukacyjne. Nasz punkt informacyjny został utworzony w budynku popularnej wśród mieszkańców miasta i powiatu mikołowskiego krytej pływalni Aqua-Plant– dodaje Stanisław Piechula, burmistrz Miasta Mikołów.
Realizacja projektu AWAIR w Katowicach i jej efekty promowane są zarówno na terenie Śląska, jak i w innych regionach kraju. - System AWAIR znany jest od pewnego czasu członkom naszego Związku. Dzięki ścisłej współpracy z miastem Katowice projekt prezentowany był na Komisji ds. Lokalnej Polityki Energetycznej oraz Komisji Ekologii. Jako Związek będziemy przedstawiać go również innym organizacjom samorządowym jako jeden z bardzo dobrze opracowanych i wykonanych projektów finansowanych ze środków europejskich - podsumowuje Witold Magryś, dyrektor Biura Śląskiego Związku Gmin i Powiatów.

Walka o czyste powietrze to wyzwanie dla wszystkich dużych miast w kraju. Z doświadczeń Katowic, które teraz testowane są w innych miastach Metropolii, mogą też skorzystać inne duże aglomeracje.
- Monitorowanie jakości powietrza i bieżące informowanie mieszkańców o jego stanie jest jednym z ważniejszych elementów życia każdego człowieka, przede wszystkim w ośrodkach metropolitalnych, gdzie zanieczyszczenie powietrza ciągle jest ważnym problemem do rozwiązania. Informacja o projekcie AWAIR będzie przedmiotem spotkań grup tematycznych działających przy Unii Metropolii Polskich - dodaje Tomasz Fijołek, dyrektor Biura Unii Metropolii Polskich.

Działania prowadzone w ramach projektu AWAIR wykorzystywane są przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. - Wszelkie działania edukacyjno-informacyjne, szczególnie te związane z ochroną powietrza, są jednym z priorytetów Funduszu. Stąd oczywistym jest nasza współpraca z miastem Katowice przy projekcie AWAIR. Prezentujemy ten system na organizowanych przez nas szkoleniach kandydatów na Energetyków Gminnych, realizowanych w ramach ogólnopolskiego systemu wsparcia dla sektora publicznego, mieszkaniowego oraz przedsiębiorstw – mówi Tomasz Bednarek, prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

Największy system monitoringu powietrza w Polsce

W ramach działań pilotażowych w Katowicach zamontowano 127 czujników jakości powietrza zewnętrznego. Wyniki ich pomiarów dostępne są w czasie rzeczywistym na 155 ekranach multimedialnych, które zainstalowane są w wybranych obiektach użyteczności publicznej, oraz w Miejskim Centrum Energii przy ul. Młyńskiej 2, Biurze Obsługi Mieszkańca w budynku Urzędu Miasta przy Rynku 1 oraz budynku Straży Miejskiej. Pomiary są na bieżąco podawane za pośrednictwem strony https://powietrze.katowice.eu. Obecnie, jest to największy w Polsce system monitorowania jakości powietrza zewnętrznego,  który stanowi własność miasta. Projekt AWAIR współfinansowany jest ze środków INTERREG CENTRAL EUROPE CE 1226 AWAIR.


Reklama
Partnerzy serwisu
Katowice na Twitterze
Katowice na YouTube
Katowice na Facebooku
Wydarzenia  Kultura  Katowicki Serwis Informacyjny  Filmy promocyjne Katowic  Samorząd  Sport  Kontakt  Redakcja  ComTv.pl - Produkcja reklamowa i TV  Moderowany katalog stron  Ebooki i Audiobooki  Festiwal Górski w Szczyrku

2018 © Katowicetv.eu | Projekt i wykonanie strony : fdgstudio.net