Tu jesteś: Strona Główna » Katowice pozyskały unijne dofinansowanie do modernizacji energetycznej budynków

Katowice pozyskały unijne dofinansowanie do modernizacji energetycznej budynków

| 2021-01-16
Katowice pozyskały niemal 4 mln zł unijnego dofinansowania do kompleksowej modernizacji energetycznej sześciu budynków wielorodzinnych. Z unijnym dofinansowaniem remont przejdą budynki mieszkalne przy ul. Gliwickiej 4, Gliwickiej 190, Gliwickiej 194, Słowackiego 11, św. Jana 14 i przy al. W. Korfantego 84.
Projekty do dofinansowania wybrał Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach w ramach konkursu nr POIS/1.7.1/5/2020 dla Poddziałania 1.7.1 „wspieranie efektywności energetycznej w budynkach mieszkalnych w województwie śląskim”, w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020. Na liście projektów wybranych do dofinansowania są projekty miasta Katowice, obejmujące łącznie 6 budynków wielorodzinnych w kilku dzielnicach. -  Katowice są liderem w województwie śląskim jeśli chodzi o realizację projektów, których celem jest poprawienie jakości powietrza. Jako miasto dofinansowujemy wymianę starych systemów grzewczych na nowe i ekologiczne, zwiększyliśmy dopłaty na zakup opału dla osób, które z powodu sytuacji finansowej mają z tym problemy, a także realizujemy liczne projekty związane z termomodernizacją budynków w Katowicach. Z jednej strony inwestujemy w budynki użyteczności publicznej, jak szkoły, przedszkola, biblioteki, a z drugiej remontujemy budynki mieszkalne. Tylko w ubiegłym roku na ten cel przeznaczyliśmy blisko 66 mln zł – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Prace przy ul. Gliwickiej 4,  ul. Słowackiego 11, ul. Św. Jana i przy Al. W. Korfantego 84 rozpoczęły się pod koniec ubiegłego roku i potrwają do końca 2021 roku, natomiast inwestycja przy ul. Gliwickiej 190 i ul. Gliwickiej 194 startuje w I kwartale 2021 i potrwa do końca roku. – Katowice ponownie pozyskały środki unijne na realizację projektów związanych z poprawą efektywności energetycznej w mieście. Dzięki temu kolejne budynki mieszkalne poddane zostaną pracom budowlanym mającym na celu ograniczenie strat ciepła i efektywne wykorzystanie energii cieplnej. Pozwoli to na zmniejszenie kosztów utrzymania obiektów oraz wpłynie pozytywnie na jakość powietrza poprzez ograniczenie emisji CO2 – mówi  Małgorzata Domagalska, naczelnik Wydziału Funduszy Europejskich Urzędu Miasta Katowice.

Prace obejmują m.in. ocieplenie ścian zewnętrznych oraz tzw. stropodachu, wymianę okien i drzwi wejściowych, rozbiórkę starych pieców, budowę instalacji centralnego ogrzewania (przy ul. Gliwicka 4, 190, 194, Słowackiego 11 i św. Jana 14), ogrzewanie etażowe i instalację gazową (al. Korfantego), budowę mieszkaniowych instalacji grzewczych zasilanych z indywidualnych gazowych kondensacyjnych kotłów dwufunkcyjnych (Gliwicka 4, Słowackiego 11, św. Jana 14). Całkowita wartość projektów to ponad 12,2 mln zł. Unijne dofinansowanie to prawie 3,8 mln zł, a wkład własny miasta to ponad  8,4 mln zł.

Warto przypomnieć, że w 2021 roku miasto planuje wydać ponad 34 mln na termomodernizacje budynków mieszkalnych. W ubiegłym roku Katowice realizowały inwestycje o wartości blisko 66 mln zł, z czego termomodernizacje w samych budynkach użyteczności publicznej o łącznej wartości ponad 59 mln złotych. - Termomodernizacja budynków w Katowicach to działanie długofalowe. Oprócz działań będących w trakcie realizacji, mamy już także konkretne plany związane w inwestycjami na ten rok. Obejmą one zarówno termomodernizacje budynków mieszkalnych, jak również ich przyłączenia do sieci centralnego ogrzewania, modernizacje w oparciu o program ograniczenia niskiej emisji czy kompleksowe remonty. W sumie jest to ponad 30 inwestycji o łącznej wartości przekraczającej 34 mln złotych – mówi Marcin Gawlik, dyrektor KZGM Katowice.

Prace termomodernizacyjne przekładają się na jakość powietrza w Katowicach, ale mają także walor estetyczny. W ramach inwestycji odnawiane są elewacje budynków, co poprawia jakość wizualną przestrzeni publicznej w mieście.Opracowanie: Wydział Komunikacji Społecznej Urzędu Miasta Katowice


Reklama
Partnerzy serwisu
Katowice na Twitterze
Katowice na YouTube
Katowice na Facebooku
Wydarzenia  Kultura  Katowicki Serwis Informacyjny  Filmy promocyjne Katowic  Samorząd  Sport  Kontakt  Redakcja  ComTv.pl - Produkcja reklamowa i TV  Moderowany katalog stron  Ebooki i Audiobooki  Festiwal Górski w Szczyrku

2018 © Katowicetv.eu | Projekt i wykonanie strony : fdgstudio.net