Tu jesteś: Strona Główna » Katowice wzmacniają edukację zawodową

Katowice wzmacniają edukację zawodową

| 2016-01-28
W listopadzie 2015 r. katowiccy radni przyjęli Politykę Edukacji Miasta KatowiceKatowiczanin 2022. To pierwszy taki kompleksowy, szeroko konsultowany dokument, który wytycza kierunki rozwoju samorządowej oświaty. Wśród nich jest zapewnienie oferty kształcenia odpowiadającej na potrzeby mieszkańców Katowic. 

Analiza SWOT, przeprowadzona przez Komitet Sterujący na potrzeby Polityki Edukacji, wykazała zbyt niski odsetek uczniów przystępujących do  egzaminów zawodowych i zbyt niski odsetek ich zdawalności w niektórych zasadniczych i technicznych szkołach ponadgimnazjalnych. Brakuje również w ofercie samorządowej policealnych szkół kształcących w systemie zaocznym. Wśród zagrożeń zwrócono uwagę na ryzyko "wypadnięcia" ucznia z systemu edukacji przed uzyskaniem kwalifikacji zawodowych. Z drugiej strony odnotowano wysoki poziom edukacji zawodowej w niektórych szkołach i dobry poziom szkolnictwa zawodowego, który należy rozwijać.  

Jednym z pierwszych kroków w tym kierunku będzie powołanie Katowickiego Centrum Edukacji Zawodowej. Centrum powstanie na bazie Zespołu Szkół Budowlanych im. Powstańców Śląskich, w dotychczasowej siedzibie szkoły, czyli w budynku przy ulicy Techników 11. Ruszy od 1 września tego roku.  - W myśl przyjętej polityki oświaty, chcemy wzmocnić szkolnictwo zawodowe w mieście. To z jednej strony chęć zapewniania kształcenia zawodowego na jak najwyższym poziomie, z drugiej odpowiedź na potrzeby rynku pracy - mówi wiceprezydentMarzena Szuba, której podlega m.in. wydział edukacji Urzędu Miasta w Katowicach.  

Biorąc pod uwagę oczekiwania pracodawców i sytuację na rynku pracy, tylko wielospecjalistyczna oferta, wykraczająca poza ramy zwykłych zespołów szkół zawodowych, gwarantuje rozwój kształcenia zawodowego. Zespół Szkół Budowlanych już proponuje kształcenie w zawodach związanych z branżą budowlaną, w tym z kształtowaniem krajobrazu, z przemysłem odzieżowym oraz z technologią dźwięku. Zadaniem Katowickiego Centrum Edukacji Zawodowej będzie więc wzmocnienie i rozwój dotąd oferowanych kierunków oraz tworzenie nowych. - Skupienie w jednym miejscu wielozawodowej oferty edukacyjnej pozwoli na efektywne wykorzystanie bazy dydaktycznej kształcenia zawodowego i stałe doposażanie pracowni, z wykorzystaniem nie tylko środków budżetowych ale również funduszy unijnych - mówi Grażyna Burek, pełnomocnik prezydenta Katowic ds. polityki edukacji 

Zespół Szkół Budowlanych dysponuje potencjałem, który będzie jeszcze wzmacniany. Budynek zostanie poddany kompleksowej termomodernizacji. Zespół złożył też dwa wnioski o realizację projektów unijnych. W 2016 roku wejdzie w życie projekt EFRR - Start w praktykę, wiążący się z rozbudową i modernizacją zawodowej infrastruktury edukacyjnej szkoły. Kolejny projekt, EFS - Absolwent ZSB - zawodowy specjalista, jest przewidziany na lata 2016 - 2018. Każdy z nich wspiera finansowo miasto.  

Katowickie Centrum Edukacji Zawodowej dołączy do grona kreatywnych szkół kształcenia zawodowego, do których należą już Śląskie Techniczne Zakłady Naukowe, Zespół Szkół Poligraficzno – Mechanicznych im. Armii Krajowej czy Zespół Szkół nr 2 im. Jarosława Iwaszkiewicza, gdzie powstaje Centrum Edukacji Ekologicznej w Katowicach. - W czasach tak szybko postępujących zmian i wymagającego rynku pracy, szkoła musi kształcić kompleksowo i nie może ograniczać. Cechą wyróżniającą i jednocześnie zadaniem szkół kształcących w zawodach jest rozwijanie naturalnych predyspozycji i zdolności młodych ludzi. Wybór dobrego zawodu jest niewątpliwie szansą na niezależność - mówi Renata Matla – Kocot, dyrektor Zespołu Szkół Budowlanych im. Powstańców Śląskich w Katowicach. Szkoła współpracuje z lokalnym rynkiem pracodawców, uczelniami wyższymi, wysyła uczniów na zagraniczne praktyki i staże. Ma również własny internat mieszczący się w sąsiednim budynku, który gwarantuje zakwaterowanie młodzieży spoza Katowic i okolic.  

Kolejne zadania, wynikające z Polityki Edukacji to - obok rozwoju szkolnictwa zawodowego, zasadniczego i technicznego - wzmocnienie współpracy pomiędzy szkołami a potencjalnymi pracodawcami, przemysłem i biznesem oraz Powiatowym Urzędem Pracy i wyposażenie absolwenta w takie narzędzia, które przygotują go do częstej zmiany w karierze zawodowej.  

 

tak3.jpg 

 

 

bud3.jpg 


źródło: UM Katowice
 
 
 


Sprawdź TAGI: Katowice , edukacja , zawodowa
Reklama
Partnerzy serwisu
Katowice na Twitterze
Katowice na YouTube
Katowice na Facebooku
Wydarzenia  Kultura  Katowicki Serwis Informacyjny  Samorząd  Filmy promocyjne Katowic  Reportaże ŚTM  Kronika Katowic TVP  Sport  Kontakt  Redakcja  ComTv.pl - Produkcja reklamowa i TV  Moderowany katalog stron  Ebooki i Audiobooki  Festiwal Górski w Szczyrku

2018 © Katowicetv.eu | Projekt i wykonanie strony : fdgstudio.net