Tu jesteś: Strona Główna » Młodzi Przedsiębiorcy w strategiach miast

Młodzi Przedsiębiorcy w strategiach miast

| 2016-07-05
Promowanie i wspieranie przedsiębiorczości było tematem spotkania jakie odbyło się w Regionalnej Izbie Gospodarczej w Katowicach.  Podczas konferencji prasowej Młodzi Przedsiębiorcy w strategiach miast, dyskutowana była sytuacja młodych przedsiębiorców oraz podejmowane przez miasta Katowice, Zabrze orazDąbrowę Górniczą działania w tym zakresie.

 

- Młodzi przedsiębiorcy oraz start-up'y to kluczowe oraz perspektywiczne elementy naszej lokalnej gospodarki. Dlatego też Miasto Katowice szuka obszarów współpracy z nimi wspierając takie inicjatywy jak program Młody Przedsiębiorca w Nowoczesnym Mieście. Liczne inicjatywy podejmowane przez tutejszy samorząd dowodzą, iż Katowice jako lider w promowaniu przedsiębiorczości, stwarzają dobry klimat do współpracy, a tym samym wspierają rozwój przedsiębiorczości w naszym mieście – mówi na temat przystąpienia do Programu „Młody Przedsiębiorca w Nowoczesnym Mieście" Prezydent Katowic,Marcin Krupa.

Program „Młody Przedsiębiorca…" skierowany jest do osób do 35. roku życia, prowadzących własne firmy (jednoosobowe działalności gospodarcze lub spółki) nie dłużej niż trzy lata. Opiera się na współpracy środowisk gospodarczych z administracją samorządową na rzecz młodych ludzi i sektora MŚP w Metropolii Silesia oraz województwie śląskim. Dwie dotychczasowe edycje to kilkadziesiąt warsztatów oraz spotkań, w których wzięło udział ponad 1500 uczestników. Tym bardziej cieszy jego rosnący zasięg.

Ewa Weber, Sekretarz Miasta Zabrze, przedstawiła założenia "Lokalnego Planu Rozwoju Przedsiębiorczości dla Miasta Zabrze na lata 2016-2020" w którym sposób pionierski miasto wpisało potrzebę wspierania rozwoju Młodych Przedsiębiorców i Startupów do strategicznych zadań 
w rozwoju gospodarczym miasta.

Zbigniew Podraza, Prezydent Dąbrowy Górniczej, zaprosił do uczestnictwa w programie „Młody Przedsiębiorca w Nowoczesnym Mieście" w Dąbrowie Górniczej w drugiej połowie tego roku.

Ważnym punktem spotkania była prezentacja działalności niedawno powołanegoReferatu ds. MŚP
w Urzędzie Miasta Katowice i jego znaczenia dla młodego biznesu. Będzie on swoistym hubem informacyjnym, pełniącym jednocześnie rolę doradczą wobec przedsiębiorców i inwestorów, przy jednoczesnej funkcji edukacyjnej, integrującej i promującej przedsiębiorczość.

- Będąc świadomi faktu, iż rola miasta w procesie tworzenia ekosystemu przedsiębiorczości jest kluczowa, poczyniliśmy konkretne kroki w tym zakresie. W ramach Wydziału Obsługi Inwestorów swoje funkcjonowanie rozpoczął Referat Małych i Średnich Przedsiębiorstw, który wraz z serwisem informacyjnym dedykowanym MŚP (http://msp.katowice.eu) stanowi płaszczyznę działań budujących ekosystem przedsiębiorczości, ułatwiający współpracę z instytucjami otoczenia biznesu i wspierający środowiska start-up'owe – podsumował jego powstanie wiceprezydent Katowic, Waldemar Bojarun.

Motorem napędowym tych zmian jest Forum Młodych Przedsiębiorców Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach.

Już 3 rok z rzędu realizujemy Program dla Młodych Przedsiębiorców, który ma za zadanie wzmacniać kompetencje biznesowe i ułatwiać wymianę kontaktów biznesowych. Tegoroczną nowością są comiesięczne Śniadania Młodych Przedsiębiorców. Współpracujemy już z ponad 600 Młodymi Przedsiębiorcami z województwa śląskiego oraz blisko 400 Przyszłymi Młodymi Przedsiębiorcami. – powiedział Janusz Dramski, Przewodniczący Forum Młodych Przedsiębiorców RIG w Katowicach.

Przemysław Grzywa, Wiceprzewodniczący Europejskiej Konfederacji Młodych Przedsiębiorców
w Brukseli zaprosił Młodych Przedsiębiorców i Startupy z całej Europy, a w szczególności z Grupy V4 (Polska, Czechy, Słowacja, Węgry), do uczestnictwa wYES Summit - V4 Young Entrepreneurs & Startups Summit. Będzie to  wydarzenie towarzyszące VI Europejskiego Kongresu Małych i Średnich Przedsiębiorstw(10-12.10.2016 r., Międzynarodowe Centrum Kongresowe w Katowicach) organizowane przez Konfederację.

Podczas konferencji o znaczeniu Młodych Przedsiębiorców dla RIG w Katowicach i w działalności Izby mówił Prezes Izby Tadeusz Donocik. Prezes zwrócił uwagę na fakt, iż od 2014 roku RIG w Katowicach na zasadzie wyłączności (jedna organizacja z każdego kraju) reprezentuje polskich młodych przedsiębiorców w Europejskiej Konfederacji Młodych Przedsiębiorców, która będzie uczestniczyła 
w Europejskim Kongresie MŚP już po raz trzeci, włączając się tym razem w jego aspekty merytoryczne  poprzez organizację zapowiedzianego wydarzenia towarzyszącego Kongresowi.Sprawdź TAGI:
Reklama
Partnerzy serwisu
Katowice na Twitterze
Katowice na YouTube
Katowice na Facebooku
Wydarzenia  Kultura  Katowicki Serwis Informacyjny  Filmy promocyjne Katowic  Samorząd  Reportaże ŚTM  Sport  Kronika Katowic TVP  Kontakt  Redakcja  ComTv.pl - Produkcja reklamowa i TV  Moderowany katalog stron  Ebooki i Audiobooki  Festiwal Górski w Szczyrku

2018 © Katowicetv.eu | Projekt i wykonanie strony : fdgstudio.net