Tu jesteś: Strona Główna » Na osiedlu Witosa w Katowicach powstanie miejski dom kultury

Na osiedlu Witosa w Katowicach powstanie miejski dom kultury

| 2020-08-04
W rejonie ul. Kwiatkowskiego i ul. Grabskiego powstanie w Katowicach miejski dom kultury wraz z parkiem. W pierwszej połowie 2021 roku zostanie opracowana koncepcja obiektu, która pozwoli określić zakres przyszłej inwestycji oraz jej koszty budowy i utrzymania.

Na opracowanie dokumentacji projektowej dla budowy obiektu wraz z zagospodarowaniem terenów przyległych zarezerwowano w budżecie miasta 800 tys. zł. Mieszkańcy Katowic do 14 sierpnia mogą zgłaszać w tej sprawie swoje pomysły i uwagi za pośrednictwem platformy konsultacji społecznych pks.katowice.eu.

Budowę nowego domu kultury wraz z utworzeniem parku zadeklarował w swoim programie wyborczym w 2018 r. prezydent Marcin Krupa. – Jakość życia w mieście odgrywa coraz większą rolę w życiu mieszkańców i często jest kluczowym czynnikiem, który wpływa na decyzję o zamieszkaniu w danym mieście. Dlatego w tej części Katowic chcemy zwiększyć ofertę kulturalną, a także rekreacyjną. Zależy nam na tym, by osoby w każdym wieku mogły realizować swoje pasje, a także spotykać się i integrować podczas różnych wydarzeń. W tej sprawie w zeszłym roku rozmawialiśmy z mieszkańcami, by poznać ich oczekiwania w stosunku do domu kultury i parku – podkreśla prezydent Marcin Krupa.

Głosy mieszkańców stały się podstawą do stworzenia tzw. koncepcji funkcjonalno-użytkowej tego miejsca. Jej założenia obejmują przede wszystkim budowę nowego miejskiego domu kultury, w skład którego wejdą:
- sala wielofunkcyjna, wytłumiona akustycznie na potrzeby organizowania imprez i wydarzeń kulturalnych, ze sceną i widownią na ok. 200 miejsc siedzących wraz z ekranem, nagłośnieniem, oświetleniem, multimediami i kurtyną,
- hall, w którym będzie możliwa organizacja wystaw, z systemami podwieszania i podświetlania,
- sala baletowa z parkietem, lustrami, nagłośnieniem, garderobami, sanitariatami z prysznicami,
- sala taneczno-ruchowa
- dwie sale zajęciowe – np. do nauki gry na instrumentach,
- sala do organizacji spotkań
- pracownia plastyczna z pomieszczeniem magazynowym,
- pracownia ceramiczna z piecem do wypalania ceramiki,
- pokój dla matki z dzieckiem.

- Wyposażenie domu kultury pozwoli na organizację imprez plenerowych. Do dyspozycji organizatorów wydarzeń będzie także zadaszona scena plenerowa, nagłośnienie, oświetlenie, a także ławy, krzesła i namioty. Ponadto dzięki wyposażeniu w ekran dmuchany, projektor, leżaki i pufy możliwa będzie organizacja plenerowych projekcji filmowych. Mieszkańcy os. Witosa i okolic zgłaszali takie zapotrzebowanie. Realizowany od 2 lat projekt w ramach budżetu obywatelskiego pt. „LOOK – dom kultury na Witosa” pokazuje, że tego typu wydarzenia cieszą się ogromną popularnością – mówi Maciej Stachura, naczelnik wydziału komunikacji społecznej Urzędu Miasta Katowice.

W nowym budynku MDK będzie także działać Klub Seniora oraz Rada Jednostki Pomocniczej nr 8 Osiedla Witosa. Na terenie wokół budynku zostanie zainstalowany monitoring, pojawią się miejsca postojowe, chodniki i oświetlenie.

Mający powstać budynek MDK zostanie wkomponowany w nowy park miejski. – Chcemy, by to miejsce żyło i przyciągał mieszkańców. Zachowamy w tym miejscu naturalny drzewostan. Pojawią się także oczywiście nowe nasadzenia. Chcemy, by powstały tu ogrody społeczne, ścieżki pieszo-rowerowe, ścieżki edukacyjne o charakterze przyrodniczo-historycznym, urządzenia fitness, elementy małej architektury – ławki, kosze na śmieci i oświetlenie. Planujemy, by na terenie parku była możliwość zbierania deszczówki przeznaczonej do podlewania roślin, a także wykorzystania ekologicznych form nawadniania, m.in. suche rzeki
i suche oczka wodne – dodaje prezydent Marcin Krupa.

Budynek MDK i teren parku będą w pełni dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. Aktualnie jest opracowywana specyfikacja techniczna do wykonania dokumentacji projektowej.

Realizacja inwestycji zostanie podzielona na dwa etapy: w pierwszym powstanie budynek, w kolejnym park. Rozpoczęcie budowy przewidywane jest na 2022 rok.Reklama
Partnerzy serwisu
Katowice na Twitterze
Katowice na YouTube
Katowice na Facebooku
Wydarzenia  Katowicki Serwis Informacyjny  Kultura  Filmy promocyjne Katowic  Samorząd  Sport  Kontakt  Redakcja  ComTv.pl - Produkcja reklamowa i TV  Moderowany katalog stron  Ebooki i Audiobooki  Festiwal Górski w Szczyrku

2018 © Katowicetv.eu | Projekt i wykonanie strony : fdgstudio.net