Tu jesteś: Strona Główna » Nagrody Prezydenta Miasta Katowice w dziedzinie kultury: Kierunek – kultura!

Nagrody Prezydenta Miasta Katowice w dziedzinie kultury: Kierunek – kultura!

| 2020-09-13
Prof. dr hab. Antoni Cygan, Robert Talarczyk, Stefan Łebek i Adam Wesołowski zostali tegorocznymi laureatami nagrody prezydenta Katowic w dziedzinie kultury. Wszyscy zgodnie potwierdzali konieczność rozwoju miasta „w tym samym kierunku” i doceniali działania Katowic na rzecz kultury w czasie pandemii.
 – Wśród wielu atutów naszego miasta szczególnym wyróżnikiem stała się w ostatnich kilku latach kultura. Ukończenie Strefy Kultury w latach 2014-2015 oraz przyznanie tytułu Kreatywnego Miasta Muzyki UNESCO w 2015 roku stało się kamieniem milowym rozwoju naszego miasta. Oczywiście na pierwszy plan wysuwa się muzyka – NOSPR przyciągający setki tysięcy gości rocznie, prężnie działająca Akademia Muzyczna, nasze markowe Festiwale – jak OFF Festival, Tauron Nowa Muzyka czy Rawa Blues. Ale kultura w Katowicach to nie tylko muzyka. Prężnie rozwija się w Katowicach teatr zarówno ten instytucjonalny, jak i niezależny. Katowice są nazywane polska stolicą murali – każdego roku na katowickich murach rozkwitają piękne obrazy. Katowice to też silny ośrodek literatury i poezji – mówił podczas wręczania Marcin Krupa, prezydent Katowic. - Sprawdziła się nasza strategia polegająca na inwestowaniu w kulturę i jesteśmy z tego dumni. Ale KULTURY – przez duże K – by nie było – gdyby nie osoby które ją tworzą. Spotykamy się dzisiaj, by w szczególny sposób podziękować osobom, dzięki którym kultura w mieście żyje, rozkwita i można ją spotkać w każdym zakątku Katowic. Są dzisiaj z nami zarówno wybitni artyści różnych dziedzin – muzyki, poezji sztuki ulicznej, ale też menedżerowie kultury, którzy choć sami nie tworzą – to jednak kreują przestrzeń i platformę dla profesjonalnych i amatorskich twórców – kontynuował prezydent, który zwrócił również uwagę na wyjątkowy, ale i trudny czas dla kultury. - Epidemia koronowirusa uderzyła bardzo mocno w cały sektor kultury. Przez kilka miesięcy nie mogły odbywać się koncerty, przedstawienia teatralne, spotkania autorskie, wernisaże. Z dnia na dzień setki artystów i podmiotów kulturalnych straciły źródło dochodów. Dziś działania w całym kraju, także w Katowicach, koncentrują się na ratowaniu życia i zdrowia ludzi oraz reaktywowaniu gospodarki. Musimy jednak pamiętać o kulturze, która jest ważną częścią atrakcyjnej oferty spędzania czasu wolnego dla mieszkańców. Gdy kryzys minie, to właśnie przemysł czasu wolnego będzie ponownie stanowić w dużej mierze o jakości życia w mieście. Dlatego przygotowaliśmy Katowicki Pakiet dla Kultury, który jest dodatkowym narzędziem, które umożliwia artystom i podmiotom kulturalnym przetrwanie kryzysu – mówił prezydent Marcin Krupa.

W związku z sytuacją stanu epidemicznego tegoroczna uroczystość wręczenia nagrody w tym roku miało nietypowy, kameralny charakter. Transmisje można było śledzić on-line na kanałach miejskich. Uroczystość wręczania nagród w dziedzinie kultury zawsze zbiega się z rocznicą nadania Katowicom praw miejskich. Wyróżnienia te przyznawane są od 1984 r. – za wybitne osiągnięcia artystyczne oraz organizacyjne, mające wpływ na rozwój i upowszechnianie kultury w mieście. Co roku wybór laureatów potwierdza nie tylko trafność decyzji, ale pokazuje, że jako miasto mamy to ogromne szczęście, że – jak powiedział prezydent Marcin Krupa – ciągle mamy wielu kandydatów do tej nagrody i naszym jedynym kłopotem jest to, kogo z tej tak długiej listy wybrać.

Biogramy laureatów:
prof. dr hab. Antoni Cygan – od 2012 r. rektor Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. Bieżący rok jest ostatnim, w którym prof. Cygan pełni funkcję rektora uczelni. Absolwent Zamiejscowego Wydziału Grafiki w Katowicach Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie. Dyplom uzyskał w 1988 w Pracowni Projektowania Graficznego prof. Tomasza Jury oraz w Pracowni Malarstwa prof. Andrzeja S. Kowalskiego. Stopień naukowy doktora habilitowanego uzyskał w 2003 na Wydziale Grafiki, Malarstwa i Wzornictwa Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. Tytuł naukowy profesora sztuk plastycznych otrzymał w 2011 r. Od 1992 związany jest z Akademią Sztuk Pięknych w Katowicach, na której doszedł do stanowiska profesora zwyczajnego. Na uczelni tej kierował Katedrą Malarstwa na Wydziale Artystycznym oraz Katedrą Malarstwa, Rysunku i Rzeźby. W kadencjach 2012–2016 i 2016–2020 wybierany był na rektora ASP w Katowicach. Jako pedagog i rektor Akademii czynnie wspiera artystyczną działalność studentów, w tym cykliczne wydarzenia, pełniące również funkcje promocyjne prac studentów, m.in. „Agrafa” (międzynarodowa konferencja projektowa połączona z konkursem prac studentów), „Książka dobrze zaprojektowana” czy „Triennale Grafiki”. Profesor Cygan za istotna uznaje również możliwość promocji twórczości studentów poza uczelnią. Zrealizował cztery cykle drogi krzyżowej w świątyniach w Zabrzu, Gliwicach, Licheniu oraz w japońskiej Suzuce. Zaprojektował wnętrza kościoła św. Pawła Apostoła w Zabrzu, kościoła św. Urbana w Paniówkach i kaplicy Domu Księży Emerytów w Katowicach. W 2003 r. został odznaczony Brązowym Krzyżem Zasługi, a w 2014 r. Brązowym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Wystawy indywidualne: Galeria 6, Gliwice (1990 i 1994), Galeria Janus, Helsinki (1992), Galeria W, Bourg-de-Péage (1995), Muzeum Ziemi Śląskiej, Opawa (1998), Galeria Café Silesia, Zabrze (2014), Galeria ASP Warszawa, Jabłonna, (2015)

Robert Talarczyk – aktualny dyrektor naczelny i artystyczny Teatru Śląskiego im. St. Wyspiańskiego w Katowicach (od września 2013 r.), reżyser teatralny i aktor, również tłumacz i autor piosenek, związany artystycznie ze scenami Śląska, a szczególnie Katowic. Współpracował z teatrami instytucjonalnymi, prywatnymi i offowymi w Polsce oraz zagranicą. Tworzył też spektakle Teatru Telewizji TVP i Teatru Polskiego Radia. Jako reżyser realizował sceniczne debiuty tekstów m.in. Weroniki Murek. Zrealizował kilkadziesiąt spektakli, spośród których wiele zostało laureatami bądź finalistami najważniejszych polskich festiwali i konkursów teatralnych, takich jak: Ogólnopolski Konkurs na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej, Festiwal Prapremier, Festiwal Polskich Sztuk Współczesnych „R@port” czy Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej „Dwa Teatry”. W 2012 roku został zgłoszony do Paszportu „Polityki” w kategorii Teatr. Jest laureatem Specjalnej Złotej Maski (Nagroda Artystyczna Marszałka Województwa Śląskiego) za kreatywność i wszechstronność umiejętności adaptatorskich, aktorskich i reżyserskich. Jako dyrektor Teatru Śląskiego kładzie nacisk na twórczość związaną z tradycjami regionu śląskiego, za co został uhonorowany m.in. Cegłą z Gazety – nagrodą dla najważniejszych śląskich twórców kultury. Wyreżyserowane przez niego spektakle, które dotyczą śląskiej tematyki to: „Cholonek”, „Piąta strona świata”, „Drach” i zrealizowane we współpracy z miastem Katowice przedstawienie „Wujek.81. Czarna ballada”. Spektakl ten bezpośrednio nawiązuje do ważnego momentu najnowszej historii Katowic tj. tragicznych wydarzeń na kopalni Wujek, związanych z wprowadzeniem w Polsce stanu wojennego w grudniu 1981 r. W latach 2013–2015 realizowany był w Teatrze Śląskim autorski cykl Roberta Talarczyka pn. „Śląsk święty / Śląsk przeklęty”, w ramach którego swoje spektakle realizowali cenieni w kraju reżyserzy, m.in. Arkadiusz Jakubik, Jacek Głomb, Ewelina Marciniak czy Ingmar Villqist. Od 2018 roku pełni funkcję dyrektora artystycznego Międzynarodowego Festiwalu „Open the Door” w Katowicach, którego był pomysłodawcą. Jako aktor występował m.in. w filmach Macieja Pieprzycy, Magdaleny Piekorz czy Małgorzaty Szumowskiej. Pisze i tłumaczy teksty piosenek (m.in. Nicka Cave’a, Toma Waitsa czy Jaromira Nohavicy). W 2011 roku ukazała się jego debiutancka płyta pt. „Słowa”. W 2015 roku został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi, w 2017 r. Srebrnym Medalem Zasłużony Kulturze „Gloria Artis”, natomiast w 2019 r. został laureatem Nagrody im. Wojciecha Korfantego.

Stefan Łebek – wieloletni, nieprzerwanie od 1976 roku, kapelmistrz Orkiestry Dętej „Katowice” – amatorskiego, dętego zespołu instrumentalnego działający przy MDK „Bogucice-Zawodzie” w Katowicach. Orkiestra powstała w roku 1934 z inicjatywy ówczesnego dyrektora KWK Katowice, Mariana Zajączkowskiego. W roku założenia jej członkami było 26 górników. W 1976 roku orkiestrę przejął Stefan Łebek, który jest jej kapelmistrzem do chwili obecnej. Pod jego kierownictwem Orkiestra uczestniczyła w wielu uroczystościach państwowych i kościelnych, a także uświetniała festyny i imprezy na Śląsku. Orkiestra gra przed każdym meczem reprezentacji Polski na Stadionie Śląskim. Tradycją orkiestry są coroczne koncerty jesienne i wiosenne odbywające się w sali widowiskowej MDK Bogucice-Zawodzie w Katowicach. W 2014 roku Orkiestra obchodziła swoje 80. urodziny - 21 listopada odbył się jubileuszowy koncert, a dzień później w Bazylice św. Szczepana i MB Boguckiej w Katowicach abp Damian Zimoń odprawił mszę świętą w intencji żyjących i zmarłych członków Orkiestry oraz ich rodzin. W swoim repertuarze orkiestra, obok muzyki ludowej i marszowej, posiada utwory klasyczne oraz przeboje muzyki rozrywkowej. Orkiestra liczy ponad 50 członków, głównie ludzi młodych o bardzo dobrym przygotowaniu muzycznym. Stefan Łebek prowadzi też od 1986 r. Orkiestrę Dętą w Brudzowicach.


Opracowanie: Wydział Komunikacji Społecznej Urzędu Miasta Katowice


Reklama
Partnerzy serwisu
Katowice na Twitterze
Katowice na YouTube
Katowice na Facebooku
Wydarzenia  Katowicki Serwis Informacyjny  Kultura  Filmy promocyjne Katowic  Samorząd  Sport  Kontakt  Redakcja  ComTv.pl - Produkcja reklamowa i TV  Moderowany katalog stron  Ebooki i Audiobooki  Festiwal Górski w Szczyrku

2018 © Katowicetv.eu | Projekt i wykonanie strony : fdgstudio.net