Tu jesteś: Strona Główna » Orszak Trzech Króli w Katowicach

Orszak Trzech Króli w Katowicach

| 2017-01-03
Półtora miliona uczestników w 420 miejscowościach w Polsce w 2016 roku – to imponujące liczby Orszaku Trzech Króli – największych jasełek na świecie, które 6 stycznia zawitają także do Katowic
 

fot. S. Rybok IMG_1911 (2).JPG

 

Orszaki Trzech Króli, które od dziewięciu lat przemierzają całą Polskę, nawiązują do pięknej tradycji wspólnego kolędowania i wystawiania jasełek – widowiska, które opowiada historię narodzin Jezusa Chrystusa i hołdu oddanego mu w stajence betlejemskiej przez pasterzy i Trzech Króli. Jako ciekawostkę można przytoczyć fakt, że Relikwiarz Trzech Króli przechowywany jest w Kolonii - mieście partnerskim Katowic, w katedrze św. Piotra i Najświętszej Marii Panny.

 

- Celami Orszaku Trzech Króli są m.in. ponowne rozbudzenie tradycji wspólnego świętowania i śpiewania kolęd oraz zachęta do rodzinnego spędzania czasu. Wiele rodzin przygotowuje się do Orszaku przez cały adwent. Rodzice pomagają wykonać stroje, a dzieci przygotowują atrybuty charakterystyczne dla każdego z trzech orszaków – mówi Małgorzata Kopeć, jedna z organizatorek Orszaku.

 

Orszak inspiruje do działania tysiące ludzi, którzy odpowiadają za jego organizację lub po prostu biorą w nim udział. 6 stycznia na ulicach polskich miast spotykają się całe rodziny – dzieci, młodzież, dorośli, seniorzy, świeccy i duchowni. W 2012 roku Orszak Trzech Króli zawitał także do Katowic. Od tego czasu co roku gromadzi coraz więcej uczestników. – W ubiegłych latach ponad 10 tys. mieszkańców regionu przemierzało Katowice, by osobiście uczestniczyć w tym niezwykłym wydarzeniu i doświadczyć wyjątkowej atmosfery wielkiej wspólnoty – mówi Piotr Lebek koordynator i główny organizator katowickiego Orszaku ze Stowarzyszenia na Rzecz Edukacji i Rodziny Węgielek.

 

Dołączenie do Orszaku Trzech Króli jest bardzo proste. Wystarczy przyjść 6 stycznia o godz. 13.00 pod katowicką katedrę. Następnie Orszak przejdzie przez centrum miasta i dojdzie pod siedzibę NOSPR, przy której Orszak zakończy się wspólnym kolędowaniem. Po drodze wszystkich widzów czeka mnóstwo atrakcji – m.in. inscenizacje scen biblijnych, wspólne śpiewanie, czy występy artystyczne i muzyczne. Organizatorzy przywiązują dużą wagę do zaakcentowania elementów kulturowych – pojawi się m.in. chiński smok w pochodzie azjatyckim. Temat przewodni tegorocznego Orszaku to „pokój i dobro". Scenariusz wydarzenia nawiązuje do historii o stworzeniu świata i życia w raju.

 

Organizatorzy zachęcają wszystkich wolontariuszy do współpracy w tworzeniu Orszaku. By to uczynić należy zarejestrować się na stronie www.pomagam.orszakkatowice.pl.

 

RAMKA:

Harmonogram Orszaku Trzech Króli:

  • 13.00 – rozpoczęcie formowanie kolumny - plac przed Katedrą Chrystusa Króla w Katowicach
  • Scena 1 - zebranie rycerzy i królów, wymarsz (godz. 13.30)
  • Scena 2 – stworzenie świata – przed kinoteatrem Rialto
  • Scena 3 – życie w raju – przed Teatrem Śląskim
  • Scena 4 – grzech pierworodny – pod Pomnikiem Powstań Śląskich
  • Scena 5 – brama anielska – kładka przed NOSPR
  • scena 6 – pasterze – parking pod NOSPR
  • scena 7 - pokłon w stajence, wspólne kolędowanie – od godz. 15.00
  • 16.30 – zakończenie


Reklama
Partnerzy serwisu
Katowice na Twitterze
Katowice na YouTube
Katowice na Facebooku
Wydarzenia  Katowicki Serwis Informacyjny  Kultura  Filmy promocyjne Katowic  Samorząd  Reportaże ŚTM  Kronika Katowic TVP  Sport  Kontakt  Redakcja  ComTv.pl - Produkcja reklamowa i TV  Moderowany katalog stron  Ebooki i Audiobooki  Festiwal Górski w Szczyrku

2018 © Katowicetv.eu | Projekt i wykonanie strony : fdgstudio.net